Duben 2010

Elektrický ohradník

14. dubna 2010 v 15:32 | Vlado |  Výtvory
Elektrický ohradník
Možná si říkáte oscilátor, multivibrátor, 555 k čemu tohle vše je? Dá se to nějak prakticky a využitelně využít?
Ano! Tento článek je věnován hospodářům či chovatelům zvířectva, které rádo utíká. Myslím tím ovce, krávy nebo psa.
Možná jste to již uhodli, bude se jednat o elektrický ohradník.
Budete potřebovat:

fzfukfu45j                   (1N41N8=DIODA, omlouvám se za chybu v obrázku)

                                                                                                                                   
SDHK45454BGYISGJÁÁ Á88e


Samotná stavba není složitá, ale úplným začátečníkům ji nedoporučuji. Obvod funguje díky integrovanému obvodu 555, který pracuje v astabilním režimu jako multivibrátor.555tka rozseká stejnosměrný proud v určité frekvenci, který předá MOSFETU (IRF 840). MOSFET přerušovaný proud
zesílí , zesílený proud putuje do kondenzátoru a kondenzátor pouští tenhle proud do primárního okruhu transformátoru (ind. cívky), sekundárem je "vyhnáno" napětí na 20KV.
Zařízení se dá v klidu napájet autobaterií (12V DC), ale můžeme zvolit i napájení přes adaptér. Výstup z cívky je už "impulzivní elektroda" čili ji můžeme připnout na určitý VODIVÝ předmět.
Hodnota plošného spoje by měla vyjít do 100 Kč, baterii a indukční cívka se dá v běžné opravné dílně sehnat po domluvě za pakatel. Stalo se mi že mi odešel kondenzátor 4700uF, je to "zpětným napětím, který cívka zašle zpět v období střídy (pauzy mezi impulzi). Tím pádem se nabíjel 4700uF opačnou polaritou až ho z toho jeblo...je tedy lepší dát před KONDENZÁTOR A MOSFET diodu otočenou po směru napájení a tutíž v uzávěrném směru...( ZPĚTNÝ PROUD CÍVKY DO KONDÍKU NEPUJDE)

!!!!MOSFET MUSÍ MÍT PASIVNÍ CHLADIČ!!!!!

fafaf