Květen 2010

Jak vlastně funguje zesilovač??

28. května 2010 v 11:14 | vlado |  Výtvory
Jak funguje zesilovač-
Mezi jednodušší a prakticky využitelné obvody patří zesilovače. Já zde popíši zesilovač s tranzistory bipolárními a sice s NPN.
Funkce tranzistoru není vůbec složitá, kdo pochopil funkci tranzistoru zesilovač mu nebude dělat problém. (jak funguje tranzistor viz zde)
Jak to tedy funguje:
Signál nebo jakákoliv jiná než stejnosměrná složka putuje ze zdroje ("empétrojky"), paralelně na ni je rezistor R1, který zde plní funkci děliče napětí čili "regulace hlasitosti" (ovlivňuje velikost proudu, který teče do C1), C1 je tzv. vazební kondenzátor, který odděluje možný podíl stejnosměrné složky od střídavé a propouští pouze střídavou složku, která jako jediná může modulovat tranzistor. Z vazebního kondenzátoru C1 putuje filtrovaný "signál" do báze (B) tranzistoru a otvírá tranzistor "v rytmu signálu směrem z bodu A (Kolektor=C) do bodu B(Emitor=E).
Tranzistor tedy pouští zesílený signál dvěma cestami: cestou reproduktoru a cestou "ekvalizéru" tj. dvojice kondenzátoru C3 A rezistoru R3, zde bývá zpravidla jeden z členů regulovatelný a mění tedy co projde cestou reproduktoru a co projde cestou ekvalizéru (ekvalizér můžeme označit za nějaké laditelné sítko, čili nastavíme velikost dírek a podle toho bude dírkami propadat znečištěná voda - malé dírky=písek a voda, velké dírky=vše kromě velkých částic) takže pokud bude mít ekvalizér naladěno aby jím procházeli "basy" reproduktorem budou procházet jenom "výšky" a pokud naopak nastavíme průchod výšek repro bude hrát více do "basů". Rezistor R2 je pro plné vybuzení tranzistoru (stejnosměrnou složkou, aby byl tranzistor pokaždé otevřen do maxima, čili zesiloval co nejvíce). Z toho důvodu je před reproduktorem další vazební kondenzátor C2, aby v reproduktoru "hrála" pouze střídává složka a zvuk byl kvalitní… Rezistor Rp je zde jako předřadný odpor pro zmenšení proudu a napětí, Rezistor R4 je zde pro proudové omezení ekvalizéru (aby více proudu procházelo reproduktorem, který má menší odpor)
sxo7
Zapínání a vypínaní jedním tlačítkem

2. května 2010 v 17:48 | Vlado |  Výtvory
Vypínání a zapínání jedním tlačítkem
Jistě máte na většině domácích spotřebičů vypínaní a zapínaní jedním tlačítkem. Samotné tlačítko (dvoupolohové) se dá sehnat, ale chce to štěstí J. Znám jedno řešení pomocí "jednopolohové tlačítka" (funguje např. jako tlačítko na klávesnici). V obvodu je zapojena 555tka, která zde plní důležitou překlápěcí úlohu (bistabilní klopný obvod) . Na výstupu nulování 555tky a plus pólu baterii se při sepnutí
objeví napětí (na nulování je záporný potenciál). Při opakovaném sepnutí se potenciál nulování změní na kladný. Napětí lze tedy využít ke spínání relé, ke spínání svítivek … Napětí při napájení 9V je asi 3.5V proud podle odhadu max. 100mA. Jistě se dá najít vhodné relé k tomuhle schématu.


Obvod musí být neustále napájen. Při odpojení napájení a opakovaném připojení zdroje k obvodu se 555tka resetuje čili si nepamatuje poslední stav (ZAP/VYP), ale překlopí se do ZAP. Celkový obvod je velmi jednoduchý, při pečlivém navržení desky vše musí fungovat na 100%, obvod lze napájet i 12V (teoreticky by se měl i znatelně zvednou rozdíl potenciálů=NAPĚTÍ   mezi
nulování a plus pólem baterie) . Větší napájení než 12V však nedoporučuju, obvod jsem opatřil i DIODOU, jako ochranu proti přepólování-(1N4007).
Tenhle obvod je jakoby elementární pamět logické 1 či 0 , budu vytvářet pamět která si bude pamatovat např. čislo 5, později vše popíšu a nafotím.
monos


Budete potřebovat:
Rezistory:
100K, 180R, a dvakrát 8K2 (obyč. )
Kondenzátor 100nF (keramika)
Integrovaný obvod: NE 555
Diodu: 1N4007

Jakoukoliv LED DIODU: Třeba supersítivku 3mm

Tlačítko: takové, které při stlačení je sepnuté a při puštění se vrátí do vypnuté polohy.

Moje schéma je s LED a předřadným odporem,
při použití relé odpor 180R nepoužívejte.
zu

Zapnuto
ztžžý

Vypnuto
                               Obovd lze sestrojit do 50Kč včetně baterie.